Zweigeltrebe

Odrůda vznikla v roce 1922 v rakouském Klosterneuburgu zkřížením Svatovavřineckého a Frankovky a pojmenování dostala po šlechtiteli Fritzi Zweigeltovi. V Rakousku je dnes nejrozšířenější modrou odrůdou, ale s úspěchem se pěstuje třeba v Maďarsku, Německu, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku a na Zweigeltrebe narazíme dokonce i na severně po...

Odrůda vznikla v roce 1922 v rakouském Klosterneuburgu zkřížením Svatovavřineckého a Frankovky a pojmenování dostala po šlechtiteli Fritzi Zweigeltovi. V Rakousku je dnes nejrozšířenější modrou odrůdou, ale s úspěchem se pěstuje třeba v Maďarsku, Německu, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku a na Zweigeltrebe narazíme dokonce i na severně položených vinicích v Belgii, Anglii a Kanadě. V České republice se řadí v posledních desetiletích k nejvysazovanějším odrůdám - jen mezi lety 1996 - 2002 byl "Zweigelt"  v ČR vysázen na 211 ha vinic! Ve VO Čechy se odrůdě mimořádně daří na Mostecku především díky vinařství Chrámce. 

Zweigeltrebe poskytuje při dostatečné péči slušné výnosy, poměrně dobře odolává chorobám a plísním, je pouze citlivé na jarní mrazíky. Jedná se o ranou odrůdu, proto se jí daří i v severnějších polohách. Na polohu ani půdy nemá mimořádné nároky, pouze nesnáší suchá stanoviště.

Zweigeltrebe se často používá pro výrobu rosé vín. Technologie výroby obvykle vyžaduje pouze několikahodinovou maceraci, okamžité lisování a výrobu přísně reduktivní metodou pro zachování kvality, barvy a svěžesti. Výsledné víno je pak lehké, svěží a dobře vychlazené ozdobí každou grilovací sešlost nebo potěší jako vděčný drink za slunečného dne.

Více

Zweigeltrebe V této kategorii se momentálně nenacházejí žádné položky.